Kayseride büyük sektör yatırıı, Kums avm,mobitek ve mobibıya

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi - furniture - wood - design - dizayn - aksesuar - kenarbandı - edgeband - makine -woodworking - woodworkingmachinery

Kayseride büyük sektör yatırıı, Kums avm,mobitek ve mobibıya

13-01-2022
Kayseride büyük sektör yatırıı, Kums avm,mobitek ve mobibıya
Türk mobilya sektörünün bu günkü gelişmesinde kilit bölgeler vardır. Kayseri son 20 yılda bu yatırımların lokomotif bölgelerinin başında geliyor, Türkiye’nin en büyük firmalarının da yer aldığı 3.000 den fazla üretici ve tedarikçi ile ülkemiz mobilyasının adeta üretim üssü olan Kayseri de son yıllarda gerçekleşen yatırımların işlevi ve büyüklüğü kadar teknolojik içeriğiyle de en büyük yatırımlar gerçekleşti. Kayseri Mobilyacılar Odası tarafından kurulan Erciyes KSS Yapı Kooperatifi üyesi 880 üreticinin dayanışmasıyla gerçekleşen bu yatırımların projelendirilmesinden bitişine kadar bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan, tüm bürokratik formaliteleri aşarak uluslararası bir projeye dönüştüren Ercan Sarıkaya ile bu yatırımları konuşacağız.

Ercan bey bu yatırım projesi hangi ihtiyaçların sonucu ve nasıl ortaya çıktı ?

Ercan Sarıkaya: Öncelikle sektörümüzün duayeni olarak gördüğüm Mobilya Dekorasyon derginizde yer ayırdığınız için çok teşekkür ediyor, tüm takipçilerinize ve mobilya sektörünün içinde bulunan tüm aktörlere selam ve saygılarımızı iletiyor, yeni yılın hepimiz için bereketli ve bol kazançlı olmasını, 2021 yılındaki sıkıntılarımızın geride kalmış olmasını diliyorum.

2004 yılında Kayseri’de ilk mobilya fuarını Mobilyacılar Odası olarak biz organize ederek düzenlemeye başladık. Devam eden yıllarda özellikle yılda bir kez fuar yapmanın sektörün beklentilerini karşılamadığını gördük. Diğer taraftan ise Mobilyacılar Odası üyelerimizin üretim yerleri anlamında çoğunun hem kiracı olduğunu hem de ihtiyaçlarını karşılamadığı görerek genel manada Mobilyakent dediğimiz bu projelere başladık. 800 üyemize 400.000 m2 kapalı alanı ile modern altyapısı olan üretim fabrika alanları yaptık. Artık üretimi çözmüş bir şehir olarak Kayseri mobilya sektörünü vitrine çıkararak dünya mobilya sektöründeki payımızı artırmayı hedefledik. KUMSMALL Avm ile yılın 365 günü fuar alanı şeklinde hizmet vermeye başladık. 200 den fazla mağazamızda 120.000 m2 alanda binlerce ürün sergiliyoruz. Bu yatırımlar devam ederkende AB fonları ile ilgili çağrılara kayıtsız kalmayarak 9,8 milyon Euro bütçeli MOBİTEK Masif panel ve Ahşap üretim yatırımını, 7,1 milyon Euro bütçeli MOBİBOYA su bazlı teknolojik boyama yatırımlarını tamamlayarak sektörün hizmetine sunduk. Bu iki proje ile üyelerimizin mobilya sektöründe katma değerli ve alternatif ürünler üreterek hem rekabet ortamından pozitif ayrışmalarını hem de yurt içinde ve yurt dışında daha kolay Pazar bulmalarını hedefledik.

2- Başta hedeflenen neydi ve süreçte neler oldu hangi noktaya geldi?

Ercan Sarıkaya: Projeye 2007 yılında ilk başladığımızda Modoko, Masko benzeri bir yapı düşünmüştük ama özellikle Kayseri’nin yaklaşık 6 ay soğuk olması ile birlikte Alışveriş merkezi şeklinde yapmayı düşündük. 2010 yılı Mart ayında Çin’in Foshan kentinde bulunan Louvre mobilya Avm’yi görerek nihai karar olarak projeye başladık.

  1. MOBİTEK ve MOBİBOYA Türkiye’de AB fonları ile desteklenen bu sektörde gerçekleştirilen ilk projeler ve çok ciddi yatırımlar, nasıl gerçekleştirdiniz, ne tür zorluklar yaşadınız.?

Ercan Sarıkaya: Ülkemizin Ab’ye üyeliği öncesi birçok alanda çok ciddi hibeler söz konusu, bu çağrıları çevre, inovasyon, ortak üretim ve insan sağlığı açısından düşünerek çok iyi değerlendirerek bu projeleri ortaya çıkardık. Ab fonları çok büyük fırsat ancak projelerin yazım aşamasından, ihale süreci ve yapım süreci ciddi bir bilgi birikimi ve profesyonel tecrübe isteyen zor süreçler. Geçmişte yapmış olduğumuz daha küçük projelerle başlayan tecrübemiz almış olduğumuz eğitimlerle birleşince bu büyük projeler ortaya çıktı. Hedeflerimiz büyük olunca süreç içerisindeki zorlukları da azim ve kararlılıkla aştık, hem yerelde hem de bakanlığımızın yapıcı destekleri ile bu projeleri sektörümüze kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz. Artık en önemli konumuz bu projeleri başarılı bir şekilde işletebilmek, bu nedenle sadece Kayseri değil ülkemizin her yerinde bulunan tüm mobilya üreticilerine kapımızın her zaman açık olduğunu söylemek istiyorum.

 

4- Kayseri’de çok büyük mobilya üreticileri var bunların bir kısmı günümüzde küresel rekabet içinde kuruluşlar, Bunlar sistemin ve projenin içinde mi, tedarik veya müşteri noktasında ne konumda yer alıyorlar.

Ercan Sarıkaya: Büyük veya küçük bizim için hiç fark etmiyor, bu projeler tüm firmalarımıza hizmet etmeye hazır. Elbette tüm kapasiteyi birkaç firmaya bağlayamayız ancak belli kapasitelerde tüm firmalarımıza hizmet etmek istiyoruz. Özellikle boya kapasitemiz çok yüksek, boya tesisimizin su bazlı özelliği ile rakiplerinde pozitif olarak ayrışıyor bunun da bize dünya pazarlarında büyük fırsatlar sağlamasını bekliyoruz. Bu tesisler tüm firmalar için ortak kullanım alanlarıdır ve tüm firmalarımız aslında bu projelerin sahipleridir, biz onlara yarı mamul anlamında hizmet verecek tedarikçileri pozisyonunda olacağız onlar ise bu tesislerin müşterileri olacaklardır.